Znowu widzę pułkownika B. — olbrzymia kupa płynnych świń wylała mu się z lewego oka, które zniekształciło się przy tym w sposób potworny. Scena teatralna — na niej potwory sztuczne. Ohydny świnio ryj w zielonej konfederatce z piórkiem. (Witkacy, Peyotl)
Kanał RSS neurogroove

empatogen

Empatogeny i entaktogeny to nazwy tej samej grupy substancji psychoaktywnych powodujących charakterystyczne dla MDMA efekty emocjonalno-społeczne. Inne substancje zaliczane do tej grupy to MDA, MDEA, MBDB, BDB, AET i 5-MeO-DALT. Czasami słowo empatogeny używane jest do okreslania grupy pochodnych fenyloetyloaminy "MDxx", jednak MDPV jest tylko stymulantem. Empatogeny często mylone są z psychodelikami i stymulantami.

Termin empatogeny został wymyślony w 1983 przez Ralpha Metznera jako określenie grupy substancji psychoaktywnych indukujących uczucie empatii.

Spektrum działania empatogenów znacznie różni się od psychedelików jak LSD czy psylocybiny i stymulantów jak amfetaminy czy metamfetaminy. Zgodnie z relacjami użykowników empatogenów, powodują one otwartość emocjonalną oraz uczucie empatii i miłości.

MDMA jako reprezentatywny empatogen wydaje się mieć bardzo podobne farmakologiczne działanie do metamfetaminy. Obie te substancje powodują zwiększone wydzielanie serotoniny, dopaminy i noradrenaliny w mózgu. Jednak MDMA w znacznie większym stopniu wpływa na gospodarkę serotoninową, co może być przyczyną różnic w działaniu tych substancji. Zauważono też, że połączenie IAP, substancji, która wpływa tylko na poziom serotoniny, z amfetaminą, wpływającą głównie na poziom noradrenaliny, daje efekt bardzo podobny do MDA.

  • 5-APB
  • 5-APDB
  • MDMA (Ecstasy)
    MDMA (3,4-methylenedioxymethamphetamine) jest głównym (przynajmniej powinna) składnikiem narkotyku zwanego "ecstasy". Sprzedawana w postaci tabletek z wyrytym logiem jest przysmakiem niedzielnego ćpuna. Koszt jednej tabletki waha się w granicach 15-35 zł co zależne jest od marki, czy też ilości...
Subscribe to RSS - Empatogen
Zawartość serwisu NeuroGroove jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0. Więcej informacji: Hyperreal:Prawa_autorskie
© hyperreal.info 1996-2025
design: Metta Media